Jaké bylo WebExpo 2024

Publikováno: 3.6.2024

Lucerna opět letos hostila WebExpo konferenci a my Vám přinášíme stručný přelet několika přednáškami od Harryho Robertse, Vitaly Friedmana, Cassie Evans, Michala Špačka a jiných IT expertů.

Celý článek

tldr: Bylo to fajn, koukněte se sami slideslive.com/webexpo-2024.

Letošní ozvěny z největší pražské konference se nesou v duchu AI, systémů designu, přístupnosti a divokých časů na trhu práce. Letošní novinkou byly krátké diskuze vedené Rikim Fridrichem zvané discomfort zone – koneckonců témata hromadného propouštění nebo jak dostat a zaplatit lidi z IT do státní správy obvykle nekončilo pozitivním závěrem. Programem v hlavním sále již tradičně provázel Vitaly Friedman, který opět piloval svou trefu a rozdával tak bonbony.

Konference byla v Lucerně, pozdější workshopy se přesunuly do kanceláří hostujících firem.

Na rozheřátí pobavilo duo slacklinistů s krátkou show a přivítali nás Šárka Strossová a Vitaly Friedman. První přednáška byla zábavně odlehčená – znáte Strange planet webový komiks na Instagramu? Jeho tvůrce Jonathan W. Pyle nám přišel vysvětlit svůj kreativní proces, hledání humoru ve všedních věcech a vznik Strange Planet a jeho cestu do animáku na Apple TV. Odnesli jsme si mimozemský popis alkoholu – Mild poison. Zařaďte do slovníku. 

Den první

Následuje souhrn několika přednášek – nejsou všechny a na některé ještě kouknu ze záznamu – protože se čtyřmi paralelními možnostmi přednášek vždycky přijdete o nějakou dobrou. Záznamy všech přednášek najdete na slideslive.com/webexpo-2024.

Michal Pastier – How to start/restart a brand for global success

Když Michal začal mluvit o své knížce a jejím unikátním marketingu, chvíli jsem si říkala, že je to další influencer tlačící svoji vizi za profitem – přednáška ale byla o síle brandu a jak moc se zaměřujeme na produkt a ideu a pak se divíme, že nám to nejde prodat. Hlavní point přednášky byl v pochopení toho, jak brand nastavit a jak ho dál komunikovat tak, aby v rámci své kategorie nezapadl. Součástí byly případové studie Muziker, Grizly, Driveto a další. Unikátní marketing na knížku o marketingu nakonec zabral. 

Edoardo Binda Zane – 21st century skills: How to leverage creativity

První přednáška zmiňující nastupující éru AI srovnávala, co přináší AI naší práci a kde jsou lidé stále nezastupitelní. Kreativita je o způsobu uvažování a jednání – stejně jako humor hledá souvislosti i tam, kde jsou nepravděpodobné. Originální nápady vznikají ze skupiny různých údajů, čím více různorodějších zdrojových dat, tím lépe se pak kombinují k sobě. Některé kombinace jsou dílo náhody, některé jsou zdánlivě nesouvisející – a něco takového je zatím nenahraditelné výpočetní technikou.

Michal Voják – Aim for the stars: Setting product goals to make your digital product successful

Long story short, stále ještě si myslíme, že náš originální nápad přece musí být úspěšný, když je tak skvělý. Jenže produkt někdy není to, co zákazník hledal. Michal nám vysvětlil, že si pleteme výstupy a výsledky, a že je na čase stanovovat cíle, které jdou za výsledkem a ne výstupem.

Ana Rodrigues – Exploring the potential of the web speech API in karaoke

Na podium se dostavila Ana, velký fanoušek kapely Rasmus a karaoke. Představila nám speech API, funkční oficiálně jen v Chrome a částečně v Safari, a jeho potenciál při čtení psaného slova z webu a záznamu řeči mikrofonem. Má to své mouchy, ale je to zadara, a nabízí to potenciál velké legrace. Můžete například hlasem navigovat svoje brouzdání po stránce, což se hodí, když vaříte podle receptu online a máte ruce třeba od těsta. Obráceně vám to pomůže zaznamenat Vaše myšlenky psanou formou, což se může hodit, pokud zrovna nemáte brýle na čtení a speech API Vám může krásně zaasistovat. Nakonec se všechno trochou kódu namíchalo do kupy a pustilo se karaoke, které kontrolovalo, zda nám Ana zpívá Twinkle twinkle little star správně.

Harry Roberts – Cache rules everything

Trošku techničtější přednáška od experta na performance, v tomto případě zaměřená na headers a caching. Zapomeňte konečně na pragmu, nesahejte na expires a last modified – Vaši nej kámoši jsou cache-control a etag. Všechny snippety a slajdy z přednášky jsou veřejně na csswz.it/cache.

The future of no work

Po přednášce si vzal slovo Filip Dřímalka a představil svou novou knihu „The future of no work“, aneb jak využít AI pro efektivnější práci.

Touto přednáškou byl zakončen první den konference a pokračovalo se večírkem v Radlické kulturní sportovně.

Den druhý

Ve čtvrtek měla ranní ptáčata možnost začít společnou jógou v hlavním sále v Lucerně, zbytek, který si přispal, se doloudal s kafem a koláčem na desátou. Mimochodem někdo ve společném Eventee chatu zmínil, že to je první konference, kde i kafe z termosky je skvělý – mít kafe od Doubleshotu na konferenci je dost dobrý krok.

Vitaly Friedman – Inclusive design patterns

Tahle přednáška spustila vlnu přístupnosti. Pokud je ještě stále na vašem wishlistu, vězte, že 300 milionů lidí má nějakou formu barvosleposti, v ČR je to mimochodem 9 % mužů a půlprocento žen (450 tis. lidí). Takže zamýšlet se už jen nad barevností udělá hodně lidí spokojenějšími. Dále jsme se dozvěděli, že až 30 % lidí se dělá šoufl ze scrollování a pohybu na webu a že design pro děti je kapitola sama o sobě. 

Geri Reid – Don’t worry, the design system takes care of accessibility

Geri vyprávěla příběh o tom, jak s velkým nadšením vybudovali s týmem přístupný system designu a ostatní z něj vytvořili nepřístupný web. Taky se Vám to stalo? Přístupnost není jen o tom, že se určí barvičky, je to standard, který musí akceptovat všichni a stát se součástí firemní kultury. Protože zdravý člověk vyvíjí pro ostatní zdravé lidi, a vylučujeme tím uživatele našeho webu. Auditujte svůj web, zlepšujte svou přístupnost, a třeba zjistíte, že máte lepší conversion rate než Vaše konkurence, třeba jen proto, že Váš web lidi se speciálními potřebami neštve. 

Amy Hupe – How not to kill your design system

Systémy designu byly tématem dne – další přednáška se zamýšlela nad vývojem DS v různých organizacích a jak je někdy složité přesvědčit ostatní, aby jej užívali. Často jsou systémy designu přirovnávané k LEGU, ovšem jsou firmy a týmy, které lego prostě nebaví. Amy poté přirovnala systém designu ke kytkám, které sázíte do zahrady – vaše firma je určité prostředí, do kterého přinesete novou knihovnu – prostředí musí být připravené ji přijmout, proškolené s ní pracovat a mít možnost do ní zasahovat.

Poté se úspěch zavedení DS měřil – jeho adopce, přispívání ostatními a kdo a jak z systému designu profituje – primární uživatelé (UX, developeři), sekundární produktoví manažeři (efektivnost) a ti, kteří do něj investovali (např. management). I tak je úspěch složitě měřitelný. Není nad tvrdá čísla.

Kasimir Tsonev – So I’m a senior developer, and …

No jo, tak seš teda ten senior am-i-a-senior-developer.com, tak to už píšeš jenom samý skvělý věci, žejo? Dozvěděli jsme se:

  •  jak se nestřelit do nohy špatným užíváním vzorů
  •  psát komentáře, které popisují proč (protože co má být smysluplné pojmenování proměnných a funkcí)
  •  nechytat error tam, kde to nedává smysl (nechte to to vybublat)
  •  víme, že umíte úžasně refaktorovat, ale … 
  •  opatrně s dependencema – spoustu věcí umí sám browser
  •  abstrakce jsou zábava a droga programátorů
  •  a testy jsou od toho, aby Vám pomohli dělat změny v kódu bezpečně a pomáhali Vám s jeho lepším designem

Cassie Evans – Animating the impossible

Některé animace nejsou na webu tak snadno proveditelné, jak se může zdát – Cassie nás provedla css animací pomocí gsap knihovny, která nám pomůže s animováním na stránkách používající různé typy layoutů a překonat některá úskalí animace. Co je v animaci např. nemožné?  Animace mezi dvěma obrázky nebo mezi hodnotou v číselné hodnotě a slovní hodnotě (300 px, auto), mimo jiné. A přidala nám Flip flop techniku na ukázku.

Bramus Van Damme – Scroll driven animation in css

Po varování, že se bude scrollovat a některým se může dělat šoufl, jsme se pustili do scrollování stránek. Pokud na scroll animace používáte javascript, vězte, že Vám animace bude brzdit průběh ostatních scriptů, protože jede v hlavním vlákně – proto používejte css animace, kde to jen jde. Potřebujete jen nastavit scroll timeline a view timeline, přidat animaci a kouzlo je na světě.

Michal Špaček – Use fetch metadata to solve modern problems

Další přednáška týkající se headers, ale tentokrát z pohledu bezpečnosti a posílání dat bezpečně. Dozvíte se o sec-fetch headers, origin, site, same-site, rozpomenete se na to co jsou top level domény a effective top level domény (ETLD),  ETLD +1.

Moderní problém – Skimming HTML formulářů – jak ukrást data javascriptem při zadávání platby na webové stránce, například přidáním scriptu do dependence na CDN – jak to vyřešit moderně? Použijte Content Security Policy – používejte jen scripty z Vašeho serveru a ne z CDN a Subresource Integrity s hashem.

Jirka Bachel – How to self-fund a startup

Hodně lidí chce svůj startup, a jak ho zaplatit nám hrou prozradil Jirka Bachel – vyzval přítomné budoucí startup zakladatele, nechť zvednou ruku, případně si stoupnou, podle toho, kolik chtějí od investorů. A pak jim řekl, že jakmile dostanete peníze, budete trpět a nesmíte skončit (jo a nechal je stát do konce přednášky). Pak začal s vysvětlováním fungování klasického VC startupu, mizením investic a Vašich vlastnických procent ve firmě v čase, žádání o další investice, docházení peněz, etc. Za poslední dva roky se množství investic do startupů smrsklo o 75%, takže musíte mít opravdu dobrý byznys plán, abyste něco získali.

Když se začala na stojících projevovat únava, přešlo se k fungování startupu bootstrapovou metodou – jedete sice pomaleji, ale pokud přijdete na to, kde získat prvního dobře platícího zákazníka, jak by řekl Sherlock – “The game is on”. Pak si můžete dovolit najmout svého prvního zaměstnance a hledat další zlatonosné husy k budování Vašeho, a jenom Vašeho, imperia.

Byla to dobrá hra.

Vitaly Friedman – Design patterns for AI interfaces

Psaní promptů pro AI (třeba chat GPT) začalo jedním textovým inputem, ale rychle se rozrostlo v celé systémy nastavování typů osobností, jazykových nastavení apod., až se to skoro zvrtlo v UX bez U. V současné době se postupně objevují regulace AI, třeba EU AI Act, která určuje, co se smí a nesmí, například dávat rady v oblasti zdraví. Mimoto po velkém boomu přichází únava z AI a vidíme spíš přechod k tomu, co je generováno AI je levné a nedůvěryhodné, zatímco dva roky zpět jsme si mysleli, že je to kouzlo.

Jak udržet vývoj AI a jeho dobrou kvalitu? Třeba kvalitním nastavením promptu, dostatkem kvalitního inputu, potřebujeme uživateli pomoci dobře nastavit osobnost (kdo se ptá), komu se odpovídá, mít možnost rozšířit danou větu lepším vysvětlením, atd.

Discomfort zone highlighty

Discomfort zone s Janem Špitálníkem byla lehká zpověď, jak se připravit na to, že vyhodíte všechny lidi z týmu, jak se taková zpráva doručuje, a taky jak vyhazovat lidsky. 

Discomfort Zone: IT vs. Military s Pavlem Štěrbou byla rekapitulace “jak dostat IT specialisty do státní správy”, jen ještě o fous komplikovanější. Ve vojenském IT do práce nemůžete mít hoodie, u kompu sedíte v kanadách, home office neexistuje a musíte se smířit s tabulkovým platem. 

Závěr: “Jsme v hybridní válce?” – “Ano”. “Můžeme vytvořit profesionální digitální obranu?” – “Moc ne.” 

Závěr

Být na místě, na konferenci, na krásném místě v Lucerně, má něco do sebe – potkáváte známé tváře, popovídáte si u kafe nebo u čaje, zahrajete si hry u stánků sponzorů, zajdete si s někým na oběd, necháte se inspirovat. Množství informací, které se na Vás za dva dny nahrnou, jsou nevstřebatelné najednou – k něčemu je třeba se vrátit, znovu přečíst slides, kouknout se na odkazy a zamyslet se, kde se budou hodit.

Pokud máte čas nebo jste unaveni z nekonečného doom scrollingu, věnujte pár chvil nějaké přednášce – byly kvalitní, dobře připravené a zábavné. Nikdo Vám k nim sice neudělá kafe od Doubleshot, ale můžete si k nim nalít nějaký studený mild poison a užít si skvělé nové poznatky od Vašich oblíbených chytrých hlav ze světa IT a byznysu.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace