Marzipan, simulace trhu s kryptoměnami či Beat Saber: to byl mDevCamp 2018

Publikováno: 19.6.2018

Bezmála osm set nadšenců do mobilních technologií se sešlo v pátek 15. června 2018 na sedmém ročníku konference ​mDevCamp​. Čekaly na ně jak mezinárodní hvězdy, tak i domácí speakeři. Účastníci slyšeli například jednu z vůbec…

Celý článek

Bezmála osm set nadšenců do mobilních technologií se sešlo v pátek 15. června 2018 na sedmém ročníku konference ​mDevCamp​. Čekaly na ně jak mezinárodní hvězdy, tak i domácí speakeři. Účastníci slyšeli například jednu z vůbec prvních přednášek o novém univerzálním frameworku „Marzipan‟ od Applu na světě. O své úspěchy a faily se s návštěvníky podíleli i domácí vývojáři jako Ján Ilavský z Hyperbolic Magnetism, jehož VR hra Beat Saber v posledních týdnech dobyla svět. Beat Saber si pak mohli účastníci vyzkoušet přímo na místě. Návštěvníci mezi sebou
během konference v rámci doprovodného programu obchodovali v herní simulaci
kryptoměn mDevCoin Exchange.

Demostrace na Vaclavskem namesti 5.6.2018

„mDevCamp se od svého vzniku před osmi lety změnil z malé komunitní akce v mezinárodní konferenci. Mám hlavně radost z toho, že konference je tematicky čím dál tím víc otevřená a dokáže přilákat skvělé řečníky i návštěvníky ze zahraničí” usmívá se zakladatel konference Michal Šrajer.

Příchozí měli na výběr mezi 27 přednáškami ve třech sálech. Hned na úvod představil Peter Steinberger z PSPDFkit čerstvé informace k novému projektu „Marzipan‟, který představil Apple teprve před týdnem na WWDC. Jednalo se zřejmě o světově první prezentaci tohoto frameworku pro portaci iOS aplikací na MacOS!

Jedním z nejočekávanějších speakerů dne byl autor hry Beat Saber Ján Ilavský, který poprvé veřejně mluvil detailně o procesu vývoje hry, která dobývá celý svět. Ilavský se ponořil třeba do otázek okolo designu hry, rozebral ale i výzvy, které s sebou přináší samotné VR prostředí.

„Jedním z velmi důležitých témat, která dnes zazněly, byl také etický vývoj software v podaní Josefa Holého z MSD IT. Ve svém příspěvku poukázal například na závislosti, které mohou (nejen) mobilní aplikace způsobit a důležitost zodpovědného přístupu k jejich vývoji,‟ komentuje Šrajer program konference.

Demostrace na Vaclavskem namesti 5.6.2018

Závěrečná hodina pak patřila osmiminutovým inspirativním lightning talkům, jejichž témata zahrnovala třeba kvalitu spánku, či matematiku hudby.

Kromě oficiálního programu na účastníky čekaly i herní a odpočinkové místnosti s nejnovějšími zařízeními i virtuální realitou, novinkami ze světa internetu věcí či tržiště virtuálních měn mDevCoin Exchange. Ta byla mezi účastníky obzvlášť oblíbená. „Zájemci obdrželi na začátku konference určitý počet mincí ze třech měn, které jsme nazvali
AndroidDevCoin, iOSDevCoin a CrossPlatformCoin. Lidé mezi sebou coiny obchodovali a spekulovali s jejich budoucí hodnotou. Nanečisto si tak vyzkoušeli fungování trhu kryptoměn, který byl i v našem podání během dne ovlivňován falešnými zprávami (fake news) či vizualizován podrobnými grafy vývoje hodnoty. Na konci dne si virtuální coiny
mohli návštěvníci vyměnit za reálné ceny poskytnuté partnery konference,‟ popisuje Šrajer hru mDevCoin Exchange. Do hry se během dne zapojila většina účastníků. „Už jsem zažil mnoho doprovodných her na konferencích, ale to, že se zapojí skoro 70 procent lidí, jsem ještě nezažil a opravdu nečekal,‟ dodává Šrajer.

Ohledně příštího ročníku je Michal Šrajer optimistický. „Právě sbíráme zpětnou vazbu letošních účastníků, rádi bychom se poučili z chybiček letošní konference, abychom mohli mDevCamp 2019 udělat zase o skok lepší,‟ říká. „Letos jsme akci úspěšně otevřeli světu a věříme, že v dalších letech se nám podaří jít tematicky ještě více do hloubky a nalákat i experty, kteří do našich končin ještě nezavítali. Kvalita a zajímavost obsahu pro nás bude opět na prvním místě, jen tak můžeme posunovat technickou konferenci stále kupředu,‟ dodává.

Fanoušci světa mobilních aplikací se mohou zaregistrovat do newsletteru mDevCampu, jehož čtenáři dostanou jako první odkazy na všechny konferenční materiály – prezentace
řečníků, fotky i videozáznamy přednášek.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace