Návrat funkcionálního paradigma (konference LambdUp v Praze)

Publikováno: 5.12.2017

Mohlo by se zdát, že téma funkcionálního programování je dávno zapomenuto v historii počítačové vědy a v dnešní dominanci Javy a jiných objektově orientovaných obrů nemá své místo. Takové tvrzení však nemůže být…

Celý článek

Mohlo by se zdát, že téma funkcionálního programování je dávno zapomenuto v historii počítačové vědy a v dnešní dominanci Javy a jiných objektově orientovaných obrů nemá své místo. Takové tvrzení však nemůže být dále od pravdy. Funkcionální programování je totiž postaveno na něčem, co nevyšlo z módy už několik tisíc let. Na matematice.

Tento přístup má obrovskou výhodu, neboť již nejsme jako programátoři vedeni pouze svým odhadem, ale, stejně jako v matematice, jasnými zákony, které definují společný lingvistický základ nehledě na syntax jazyka či povahu aplikace.

Zní to příliš abstraktně a akademicky? Není! V posledních několika letech bylo předními vývojáři investováno neuvěřitelné množství úsilí do zboření předělu mezi světem akademiků a světem programátorů, díky čemuž je dnes funkcionální programování jedním z nejdiskutovanějších a nejlukrativnějších témat v oboru. A do povědomí vývojářů přichází stále více jazyky jako Haskell, Clojure, Elm, Elixir, Reason a další.

Ovšem funkcionální charakteristiky nejsou jen v silně funkcionálních jazycích. Dokumentace Pythonu věnuje tomuto tématu celou kapitolu. JavaScript získává s knihovnami jako Rambda a Lodash více funkcionální nádech a dokonce i Java 8 přichází s podporou lambda výrazů. V těchto jazycích lze využít funkcionální principy ve prospěch návrhu, čitelnosti nebo rychlosti programu.

V tomto duchu se již zítra, 6. prosince 2017, uskuteční akce LambdUp s ambicí stát se ústřední událostí funkcionálního světa, na které se každý rok sejdou přední vývojáři a propagátoři funkcionálního programování, aby společně posunuli hranice prozkoumaného a předali nové nápady, jak tyto koncepty využít při řešení každodenních technologických problémů.

Co a koho první ročník LambdUp představí?

Například rockovou hvězdu mezi programátory Eric Normand, který uvede celou událost nekompromisní náloží na téma Teorie za Funkcionálním Programováním.

V duchu překryvu mezi teorií a praxí však také uslyšíme o relativně novém jazyku Elixir, který kombinuje lidovou praktičnost jazyka Ruby a neomylnou čistotu jazyka Erlang. O Elixiru bude mluvit Claudio Ortolina, který je Head of Elixir v Erlang Solutions.

O Machine Learningu v jazyku Clojure bude hovořit Aleš Roubíček. Clojure je konceptuálně extrémně minimalistickým jazykem a jeho užití ve strojovém učení je fascinující.

Nebudou chybět ani workshopy v dopoledních hodinách na témata Elm a Elixir a další světoví odborníci, od kterých uslyšíme talky o Clojure, Elixiru nebo F#. Více na LambdUp.io.

Nahoru
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace