Odhalování strategií dezinformací
Publikováno: 10.1.2025
Na poslední konferenci WebExpo Jindřich Karásek, seniorní výzkumník kybernetických hrozeb a renomovaný odborník na kognitivní válku, měl inspirativní přednášku s názvem „Ohromující síť kognitivní války“. Jeho prezentace odhalila složitosti kognitivní války, tématu často zahaleného nedorozuměním, a zkoumala její dopady v dnešní digitální době.
Co je to kognitivní válka a jaký je její význam
„Kognitivní válka je jiná než tradiční formy konfliktů, ale její cíl zůstává stejný: získat strategickou výhodu a porazit nepřátele,“ vysvětlil Jindřich. Jeho přednáška zdůraznila, jak tento koncept oslabuje schopnost rozhodování populace a činí ji zranitelnější manipulacím.
V digitální éře vznikly nové bojiště, kde je kognitivní válka součástí hybridních konfliktů, které kombinují fyzické i psychologické taktiky. „Pokud máte dostatek zdrojů, jste silní. Pokud ne, musíte být rychleší a efektivnější,“ uvedl Jindřich, čímž poukázal na to, že tato forma války je zvláště atraktivní pro subjekty bez tradiční vojenské síly.
Osobní zkušenosti jako inspirace
Jindřich sdílel, jak ho pandemie covidu-19 motivovala k hlubšímu zkoumání této problematiky. „Během pandemie mě někteří přátelé začali nenávidět, protože jsem se nechal naočkovat,“ uvedl. Tento příběh ukázal, jak dezinformace mohou rozbít i blízké vztahy a polarizovat společnost. Tato zkušenost Jindřicha přivedla k důkladnému zkoumání mechanismů, které vedou k psychologickým změnám v naší společnosti.
Nástroje kognitivní války
Během přednášky se Jindřich zaměřil na metody a nástroje, které tuto formu konfliktů pohánějí. Zdůraznil, že schopnost rozpoznávat manipulační vzorce je klíčová pro získání odolnosti. „Pokud dokážeme identifikovat temné vzorce, můžeme být odolnější a méně ovlivnění negativními úmysly nepřátel,“ vysvětlil.
Důležitá byla také role umělé inteligence a zpracování přirozeného jazyka (NLP) při detekci a analýze psychologických útoků. Tyto technologie mohou odhalit koordinované kampaně dezinformací, čemž kombinují psychologii a technologii v boji proti manipulaci.
Příklady z reálného světa ilustrují teoretické koncepty
Pro ukotvení teorie v realitě Jindřich představil případovou studii zaměřenou na aktuální informační operace v České republice. Popisoval, jak zahraniční aktéři využívají sociální sítě k šíření dezinformací s cílem podkopávat důvěru ve společnosti. „Snaží se najít názorové lídry a pochopit vztahy mezi námi,“ vysvětlil a zdůraznil, jak důležité je pochopit strategii nepřátel.
Na základě přesvědčivých dat ukázal, že reklamy obsahující dezinformace mohou během jediného dne ovlivnit tisíce lidí, což podtrhuje rozsah vlivu, jaký kognitivní válka může mít. „Útočníci jsou schopni oslovit až 75 % české populace denně,“ sdílel, čímž zdůraznil záludný dosah dezinformačních kampaní.
Budování odolnosti
Závěr prezentace patřil návodům, jak se stát odolnějšími vůči dezinformacím. Jeho rady hluboce rezonovaly, zvláště v době rostoucích obav o stabilitu zdrojů informací v digitální éře. Jedno z jeho pozoruhodných doporučení bylo podporovat otevřené dialogy s těmi, kteří mohli podlehnout falešným narativům. „Musíte si udržet propojení s nimi a připomínat si, co jste společně prožili v minulosti,“ uvedl. Tento přístup, založený na udržování vazeb skrze sdílené zážitky, přinesl osvěžující pohled na to, jak na osobní úrovni bojovat proti kognitivní válce.
Přednáška Jindřicha Karáska byla nejen analytickým vhledem do problematiky kognitivní války, ale také osobním příběhem o společenských důsledcích dezinformací.
Zajímá vás toto a další témata jako webový vývoj, ochrana soukromí uživatelů, přístupnost a mnoho dalšího? Přijďte na WebExpo 2025! Od 28. do 30. května v Praze vás čekají špičkové přednášky, workshopy a spousta příležitostí potkat tech experty z různých koutů světa. Přijďte si užít akci, která společně tvoří budoucnost digitálního světa!