Videa přednášek z ReactiveConf 2019
Publikováno: 20.12.2019
Už podruhé se ReactiveConf odehrála v pražském Foru Karlín. Pátý ročník konference opět přivezl zvučná jména. Jaké byly nejpopulárnější témata a talky? To jsme pro Vás připravili v následujícím výběru! Mark Dalgleish –…
Už podruhé se ReactiveConf odehrála v pražském Foru Karlín. Pátý ročník konference opět přivezl zvučná jména. Jaké byly nejpopulárnější témata a talky? To jsme pro Vás připravili v následujícím výběru!
Mark Dalgleish – Rethinking Design Practices
Front-endová komunita díky moderním component–oriented architekturám přirozeně tíhne k designovým systémům jako způsobu standardizace příslušných designových jazyků k vytváření opakovaně použitelné komponenty. Při úspěšné implementaci se náhle stává převod designu kódu trviálním. Dokonce můžeme začít cítit, že se tento krok stává nadbytečným. Jak bychom proto měli ve světě komponent změnit naše designové procesy? Jak by se měly obměnit naše nástroje? Jak bychom se jako front-end vývojáři měli na této změně podílet a umožnit ji?
V této přednášce se Mark zaměřil na současný stav designu a vývoje, a vytyčil, kam by se mohly posunout jeho limity.
Web se od svého počátku, kdy sloužil jako platforma pro statické články, hodně změnil. Nejprve webové aplikace neexistovaly, pak se začaly objevovat ve formě serverů generujících HTML za běhu. PHP bylo nejpoužívanější, pak přešlo na vedlejší kolej, když se objevil JS. Vlny technologií přicházejí a odcházejí. Dnes je web historicky největší platformou pro poskytování aplikací a na základě jeho minulosti si můžeme být jisti, že k dalším změnám teprve dojde.
O jaké změny by se mohlo konkrétně jednat? Jaké rozdíly by mohly být mezi webem roku 2020 a 2019? A co web 2025? Jaký to vše bude mít dopad na vývojáře? V této přednášce Richard čerpal ze svých dvanáctiletých zkušeností s vývojem webu a zkušeností rychle se adaptujícího vývojáře na nové technologie (jakým byl React v roce 2013 a Elm v roce 2014), aby učinil a zdůvodnil některé konkrétní předpovědi o budoucnosti webu jak v roce 2020, tak 2025.
Progresivní webové aplikace může být těžké podporovat, ještě těžší testovat a co teprve udržovat. S aplikací Expo for web můžete maximalizovat sdílení kódu mezi vaší nativní a webovou aplikací. Robustní sada Unimodules vám poskytne sjednocená API pro věci jako fotoaparát, gesta, výběr obrázků, perzistentní úložiště a další. Předvolbou Expo’s Babel, zpřístupňující pokročilý tree-shaking odstraňující veškerý nepoužitý kód, lze dosáhnout optimalizace výkonu aplikace. Nové univerzální testovací knihovny zajistí, že vaše aplikace poběží na všech platformách podle očekávání. Expo for web také poskytuje sadu modulů Webpack pro přidání offline podpory a automatického generování aktiv PWA.
Ewan mluvil o budoucích plánech na podporu nástrojů jakými jsou univerzální navigace, SSR, a propojené aplikace s věcmi, jako je asociace webů Apple.
Sebastien Chopin – Be Lazy, Be Smart, Be Nuxt.
Nuxt.js je framework založený na Vue.js, který vám poskytne všechny nástroje k vytváření jakýchkoli aplikací (Universal, SPA a Statically Generated), a to při udržení výkonu a nejlepších postupů.
Sebastien předvedl, jak rychle lze vytvořit webovou aplikaci pomocí Nuxt.js, a vysvětlil, co za Nuxt.js stojí.
Nader Dabit – Curious Use Cases of GraphQL
GraphQL se stává mainstreamem. Množství nástrojů a ekosystémů s ním spojených vzrůstá, což umožňuje mnohem více, než jej použít pouze jako datovou vrstvu. V této přednášce Nader představil, jak vývojáři používají GraphQL jako API. Otevírají se tím nové cesty k získání dat, o kterých jste možná ani nevěděli, že jsou možné.
A to je výběr pouze pěti nejlepších, pokud jste neměli možnost se ReactiveConf účastnit nebo chcete některé přednášky zhlédnout podruhé, najde je všechny na oficiálním Youtube kanálu. Více informací o programu a řečnících naleznete na oficiálních stránkách konference či sociálních sítích.